Hodnotenie WT tímov: Astana s najhoršou sezónou v histórii, Jumbo dosiahlo vrchol

2.11.2022, 13:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Sezóna 2022 sa skončila a zatiaľ čo pretekári trávia čas na zaslúžených dovolenkách, my sa môžeme pozrieť, ako sa jednotlivým World Tour celkom vodilo počas uplynulých desiatich mesiacov. Cycling-Info Vám prináša subjektívny rebríček tímov najvyššej ligy zoradený od najlepšieho po najhorší. Kritériami boli úspešnosť vo World Tour kalendári, naplnené predsezónne ciele či naplnenie potenciálu zostavy tímu. Do úvahy sme brali aj rôzne zranenia a choroby, či športové rozhodnutia manažmentu. 
1. Jumbo-Visma***** (víťazstvo na Tour de France + šesť etáp + zelený a bodkovaný dres, víťazstvo na Paríž-Nice, Critérium du Dauphiné, Omloop Het Nieuwsblad, E3 Saxo Bank Classic, Bretagne Classic, dve etapy + modrý dres na Giro d'Italia, dve etapy na Vuelta a Espaňa) 
Nepochybne najlepším tímom sezóny bola holandská stajňa Jumbo-Visma. V Jonasovi Vingegaardovi našli nečakaného lídra, ktorý zatienil aj Rogliča s Van Aertom a konečne získal pre Richarda Pluggeho žltý dres. Okrem toho boli jasne najsilnejším tímom na Starej dáme i na jarných monumentoch. Primož Roglič vyhral Dauphiné a Paríž-Nice, Wout Van Aert zelený dres na Tour, Bouwman zahviezdil vrchárskym dresom a dvomi etapami na Gire. Van Aert sa umiestnil dvakrát na pódiu monumentov a vyhral tri ďalšie klasiky World Tour. Laporte, Benoot, Kruijswijk i Kuss boli špičkovým podporným tímom naprieč celou sezónou. 
Mohlo to byť ešte lepšie, ale Roglič sa po pádoch musel porúčať z Tour i Vuelty, Van Aert nemohol nastúpiť kvôli Covidu na Flámsko v životnej forme, no a strasti počas sezóny sprevádzali aj mená ako Tom Dumoulin, Tobias Foss, Rohan Dennis či Tiejs Benoot, ktorí všetci mohli s trochou štastia dosiahnuť ďaleko viac. Aj tak ale táto sezóna predstavuje zavŕšenie niekoľkoročnej cesty holandského tímu na vrchol svetovej cestnej cyklistiky. Jedinou škvrnou je chýbajúci monument. Jumbo s prehľadom ovládlo aj sezónny UCI rebríček.
Jonas Vingegaard (© A.S.O. / Pauline Ballet)
2. Ineos Grenadiers**** (víťazstvo na Paríž-Roubaix, Amstel Gold Race, Okolo Baskicka, Okolo Švajčiarska, Okolo Poľska, 3. miesto na Tour de France + etapa, 2. miesto na Giro d'Italia, tri etapy + bodkovaný dres na Vuelta a Espaňa) 
Napriek tomu, že britská zostava nedokázala vyhrať Grand Tour po prvýkrát od roku 2014, zaslúži si za tento rok obdiv. Britský tím momentálne nedisponuje žiadnou zo šiestich najväčších hviezd svetovej cestnej cyklistiky a pred sezónou navyše prišiel o svojho hlavného lídra Egana Bernala. Napriek tomu dokázali Brailsford a spol. získať pódium na Gire i Tour, získali po prvýkrát v histórii kockový monument v podobe Paríž-Roubaix, konečne vyhrali Amstel Gold Race či Okolo Baskicka, podčiarkli svoju vysokú úspešnosť v ostatných rokoch na Okolo Poľska či Okolo Švajčiarska. Carapaz sa dosýta vybláznil na Vuelte a britský tím bol na pódiu takmer v každom World Tour etapáku v sezóne. 
Všetko to dokázali kolektívnou silou a mladým talentom, ktorý podporili veteráni ako Geraint Thomas. Počas sezóny sme videli niekoľko taktických majsterštichov v podaní Britov, ako aj kroky ich mladej generácie vpred. Hayter, Martínez, Pidcock, Sheffield, Rodríguez či Turner ukázali zlepšenie. Carapaz s Thomasom ukázali spoľahlivosť, Geoghegan Hart a Sivakov náznaky návratu do formy, Richie Porte sa dôstojne rozlúčil s kariérou a slušné výsledky zaznamenal aj Adam Yates, hoci jeho sezónu výrazne ovplyvnili zdravotné problémy, rovnako ako sezónu Michala Kwiatkowského. Sklamaním bol Filippo Ganna, no i ten napriek tomu zaznamenal pekných šesť víťazstiev. Ineos si s absenciou Bernala poradil dobre, o čom svedčí aj tretie miesto v UCI rankingu a dokonca víťazstvo v populárnom PCS rebríčku. 
Richard Carapaz na Vuelte (© Unipublic/Sprint Cycling Agency)
3. Bora - Hansgrohe**** (víťazstvo na Giro d'Italia + dve etapy, víťazstvo na Okolo Katalánska, Okolo Romandie, Eschorn-Frankfurt, Classics Hamburg, dve etapy na Vuelta a Espaňa) 
Nemecký celok sa musí radiť k najspokojnejším v tejto sezóne. Ich prestupová politika pred sezónou možno vyvolávala otázniky, no dnes už vieme zhodnotiť, že to bola práve Bora, ktorá vyťažila z prestupového obdobia pred sezónou najviac. Nemecký tím sa zbavil Petra Sagana, Pascala Ackermanna i celej ich enklávy, ktorú si tí dvaja vybudovali vrámci tímu. Na ich miesta prišli Aleksandr Vlasov, Sergio Higuita, Danny Van Poppel, Jai Hindley, Marco Haller, Cian Uijtebroecks a Sam Bennett. Jeden väčší jackpot ako druhý. 
Hindley, Vlasov, Haller i Higuita zažili svoje najlepšie sezóny. Všetci štyria si pripísali veľké World Tour víťazstvo, ich najväčší kariérny úspech. Jai Hindley získal pre tento tím historicky prvú Grand Tour, keď v máji dominoval na Gire. V Taliansku sa mu dostalo zároveň skvelej podpory a do svojej niekdajšej formy sa tu dokázali vrátiť Emmanuel Buchmann a Lennard Kämna. Wilco Kelderman sa po vypadnutí z celkového poradia zmenil na svetového domestika. Danny Van Poppel sa dokázal počas roka vypracovať na najlepšieho rozbiehača šprintov na svete a Sam Bennett sa po slabšom priebehu sezóny dokázal vykúpiť výborným predstavením na Vuelte. Angažovanie Ciana Uijtebroecksa je len ďalším zásahom do čierneho, pretože Bora má teraz v kádri aktuálneho víťaza Aveniru a obrovský talent. 
Jai Hindley (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
4. Intermarché - Wanty**** (víťazstvo na Gent-Wevelgem, dve etapy na Giro d'Italia, etapa na Vuelta a Espaňa) 
Na štvrté miesto rebríčku sa autor rozhodol zaradiť Intermarché. Tento nenápadný tím bol pred sezónou pokladaný za jeden z najslabším v prvej lige a bojoval o udržanie sa vo World Tour. Sezónu skončil ako piaty najlepší tím sveta v UCI rebríčku. Neskutočné. Intermarché v tejto sezóne prekonalo všetky možné očakávania a hoci ich výsledky sa nemôžu rovnať s Quick-Stepom či UAE, vyťažili z minima maximum a spolu s Jumbom sú zrejme najspokojnejším tímom na tomto zozname. Podarilo sa im dostať do Top 10 na Tour aj Gire, vyhrať etapy na Gire aj Vuelte, vyhrať prostredníctvom ich novej hviezdy Biniama Girmaya Gent-Wevelgem. Nič z tohto sa pred sezónou nečakalo. Louis Meintjes, Alexander Kristoff, Jan Hirt či Domenico Pozzovivo sa z ničoho nič vrátili do svojej najlepšej formy v pokročilom veku. V tíme panovala úžasná atmosféra počas celej sezóny a bez problémov si udržali World Tour licenciu. 
5. UAE Emirates**** (víťazstvo na Il Lombardia, UAE Tour, Tirreno-Adriatico, Strade Bianche, GP Montreal, 2. miesto na Tour de France + tri etapy + biely dres, 3. miesto na Vuelta a Espaňa + dve etapy, etapa na Giro d'Italia) 
Tím zo Spojených Arabských Emirátov nedokázal naplniť očakávania. Pri pohľade na výčet ich úspechov to síce znie smiešne, no fakty hovoria jasne. Nevyhrali Tour de France. Navyše, napriek nabitosti ich kádra, všetky veľké úspechy priniesol Tadej Pogačar, na ktorom tím stojí a padá. Len si predstavte, ako by dopadol tím UAE bez Pogačara v porovnaní s tým, ako si Ineos poradil bez Bernala... Pre tím, ktorý má vo svojom strede dva z troch najväčších talentov tohto desaťročia a k tomu kalibre ako Almeidu, Gaviriu, Ackermanna, Bennetta, Solera, Majku, Ulissiho, Trentina, Hirschiho, McNultyho či Formola, je jeden monument za sezónu málo. Tímu UAE sa dokonca aj vyhýbali zranenia a počas celej sezóny boli vlastne v plnej sile. V budúcom roku by sa mal opäť zlepšiť supertalentovaný Juan Ayuso a navyše do tímu prichádzajú aj Adam Yates či Tim Wellens. Už v tomto roku sme videli náznaky zlyhania manažmentu toľkých hviezd, preto sme veľmi zvedaví na budúcu sezónu... 
6. Quick-Step Alpha Vinyl**** (víťazstvo na Vuelta a Espaňa + dve etapy + biely dres, víťazstvo na Liége-Bastogne-Liége a Classica San Sebastian, dve etapy na Tour de France, etapa na Giro d'Italia) 
Tím Patricka Lefévera má za sebou zaujímavú sezónu. Tímu sa absolútne nedarilo takmer po všetkých stránkach. Po desiatich rokoch prišli o honor najvíťaznejšieho tímu, napriek bohatej žatve na malých podujatiach. Ich svetoví šprintéri Jakobsen a Cavendish získali iba po jednej etape na Grand Tours, ich klasikárska kampaň bola katastrofa. A i napriek tomu vyhrali monument a svoju prvú Grand Tour. Môže zato progres Remca Evenepoela, ktorý dosiahol dosiaľ nepoznanú úroveň a svojpomocne zachránil belgickému celku sezónu. Ak si odmyslíme čerstvého majstra sveta, jediné čo by stálo za zmienku, sú dva dni v žltom drese pre Yvesa Lampaerta. Asgreen, Alaphilippe, Štybar, Bagioli a ďalší neuspeli, ich sezóny sa rozpadli pod náporom chorôb a zranení. No i tak je Quick-Step posledným tímom so štyrmi hviezdičkami, výhradne z vôle Remca Evenepoela
Remco Evenepoel (© Quick-Step Alpha Vinyl / Getty Images)
7. Bahrain Victorious*** (víťazstvo na Miláno-San Remo a Valónskom Šípe, 3. miesto na Giro d'Italia + etapa) 
Pódium na Grand Tour a monument sú dobrým vysvedčením. No bahrainský tím si na seba uplietol bič fantastickou sezónou 2021. V porovnaní s tým rokom táto sezóna bledne, obzvlásť keď všetky úspechy zaznamenali Mohorič a spol. v prvej polovici roka. Tour a Vuelta boli tragické, nebyť Freda Wrighta, vari najaktívnejšieho pretekára druhej polovice sezóny. Dylan Teuns mal výbornú prvú polovicu sezóny, Mohorič takisto, no v druhej sa vyparili. Caruso a Haig sklamali, najmä kvôli zraneniam. Mäder nemá výhovorku. Mikel Landa konečne dosiahol na vytúžené pódium na Grand Tour, po prvýkrát od onoho Gira 2015, na ktorom sa preslávil. Bahrain Victorious technicky splnil čo mal splniť, no sezóna musí v tíme aj tak zanechať akúsi pachuť neúspechu. 
8. Groupama-FDJ*** (Tri etapy + cyklámenový dres na Giro d'Italia) 
Sezóna francúzskeho tímu nepôsobí oslnivo, no keď sa pozrieme zbližšia, zistíme, že Marc Madiot nemôže byť s rokom 2022 nespokojný. Arnaud Démare sa vrátil do svojej najlepšej formy, na Gire zatienil Cavendisha s Ewanom a ukoristil cyklámenový dres aj s tromi etapami. David Gaudu nebol ďaleko od vytúženého pódia na Tour, štvrté miesto bolo aj pre neho samého zrejme príjemným prekvapením. Thibaut Pinot je späť, opäť sme mali možnosť sledovať jeho grimasy pri boji o víťazstvá v najvyšších horách, a to aj na tých najväčších podujatiach. Valentin Madouas a Stefan Küng vytvorili silné duo na jarných klasikách a dosiahli na pódiá na Okolo Flámska i na Paríž-Roubaix. Groupama-FDJ má za sebou dobrý rok. Chýbala snáď len etapa na Tour. 
9. Trek-Segafredo*** (Etapa + biely dres na Giro d'Italia, etapa na Tour de France, tri etapy + zelený dres na Vuelta a Espaňa) 
Trek má za sebou relatívne úspešnú sezónu, vzhľadom na etapové triumfy na každej Grand Tour, okorené dvomi dresmi. Možno ale chýbali výsledky na ostatných World Tour podujatiach. Ich klasikárska zostava bola dobrá, no nie výborná. Celkové poradia takmer úplne ignoroval celý tím, s výnimkou Gulia Cicconeho na Gire, no i ten to neskôr vzdal a radšej to skúšal v horskej súťaži a vyhral etapu. Z Treku sa stal špičkový tím na lovenie čiastkových úspechov, no otázkou je, či nemá tento tím na viac? Mads Pedersen, Jasper Stuyven i Bauke Mollema už majú vo svojej kariére na konte veľké víťazstvo. Úspechy v klasikách, ako i v celkových poradiach jednoducho v tejto sezóne chýbali. Juan Pedro López i Mattias Skjelmose ukázali dobrý progres, no Trek, kedysi jeden z najsilnejších klasikárskych tímov a tím ktorý ešte pred dvomi rokmi stál na pódiu Tour de France, by mal cieliť na viac ako etapy. 
10. BikeExchange - Jayco*** (Tri etapy na Giro d'Italia, dve etapy na Tour de France, etapa na Vuelta a Espaňa) 
Austrálske zoskupenie pod vedením Garryho Ryana je jedným z posledných old school tímov, ktoré majú vo svojom strede trojicu lídrov, ktorým všetko podlieha. Jeden či dvaja z nich vypadnú a celý tím je na kolenách. Našťastie pre Austrálčanov, Dylan Groenewegen, Michael Matthews a Simon Yates úspešne zvládli sezónu, získali pre tím víťazstvá na Grand Tours a zachránili tento tradičný tím pred relegáciou z World Tour. Choroby Simona Yatesa a jeho vypadnutia z Gira i Vuelty síce zaboleli, no neboli v ich moci a vo finále neboli rozhodujúce pre budúcnosť tímu, takže Austrálčania sa môžu tešiť z relatívne vydarenej sezóny, kedy triumfovali v etapách na každej Grand Tour. Trojicu lídrov doplnili dobrými výkonmi i Matteo Sobrero alebo Kaden Groves, no a s príchodom Eddieho Dunbara či Filippa Zanu pôsobí tím stabilne. Sklamal Lucas Hamilton, od toho sa bude v budúcej sezóne čakať určite viac. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
11. Ag2r - Citroën*** (víťazstvo na GP Quebec, etapa na Tour de France) 
Francúzsky celok bude mať zo sezóny zmiešané pocity, no dva z troch hlavných cieľov vyšli. Podarilo sa im vyhrať World Tour klasiku i etapu na Tour de France. Ben O'Connor mal veľké ciele nadviazať na minuloročné štvrté miesto na Tour, no po sérii komplikácií sa vo Francúzsku zosypal a odstúpil. Tretie miesto na Dauphiné, ôsme na Vuelte a etapa na Katalánsku sú však stále slušnými výsledkami. Van Avermaet s Neasenom potvrdili že starnú a ich jar bola sklamaním. Cosnefroy ukázal silu v Kanade a len milimetre ho delili od víťazstva na Amsteli. Bob Jungels predviedol návrat do svojej niekdajšej formy a ukoristil etapu na Tour, kde mu veľa nechýbalo ani do celkovej Top 10. 
12. Cofidis*** (Etapa na Vuelte) 
Posledným tímom s tromi hviazdičkami je ďalšia francúzska stajňa Cofidis. Tento tím nemá vo svojom strede veľké hviezdy. Lídrami sú Guillaume Martin a Ion Izagirre, hlavným šprintérom Bryan Coquard. Už dlhé roky sa sústredia na menšie podujatia a zbieranie etáp na Grand Tour, v čom pokračovali aj v tejto sezóne. Výborné výsledky naprieč francúzskym kalendárom im zaistili dostatok bodov na udržanie sa vo World Tour, čo je pre tento tím úspechom samé o sebe. K tomu pridali aj etapu na Grand Tour, keď sa Jesúsovi Herradovi podarilo triumfovať na Vuelte. Izagirre i Geschke boli na celkových pódiách v Baskicku a Romandii, Benjamin Thomas sa zas ukázal ako kvalitný pretekár od všetkých terénov. Coquard síce opäť nedokázal vyhrať svoje prvé World Tour preteky a Martin sa nedostal do Top 10 na Gire ani Vuelte, ale s dvadsiatimi víťazstvami musí byť Cofidis spokojný. 
13. Team DSM** (Etapa na Giro d'Italia, etapa na Vuelta a Espaňa) 
Prechádzame na tímy, ktoré budú zrejme skôr nespokojné ako spokojné so sezónou a preto im udeľujeme iba dve hviezdičky. Holandský celok DSM, pokračovateľ Sunwebu, Giantu či Argosu Shimano, sa z roka na rok vzďaluje štatútu World Tour celku a približuje sa označeniu development tímu pre ostatné tímy World Tour. V ostatných rokoch v tíme vyrástli a zaraz aj odišli Jai Hindley, Marc Hirschi, Michael Storer, Lennard Kämna, Mike Teunissen a teraz aj objav tejto sezóny, Thymen Arensman. Pridajme k tomu odchody Dumoulina, Benoota, Matthewsa či Keldermana, za ktoré si zrejme manažment môže sám, no a zistíme, že z tímu DSM sa stáva už len tieň kedysi mocného Sunwebu. Napriek tomu sa im podarilo zachrániť sa vo World Tour, keď opäť vyrástli Arensman s Dainesem a získali pre tím etapy na Grand Tours. Jediný pravý líder tímu Romain Bardet nezaháľal a nazbieral mnoho skvelých výsledok, no a ostáva veľkou neznámou, ako by dopadlo jeho Giro, keby neochorie v druhom týždni z pozície možno aj favorita na víťazstvo. DSM určite nie sú nadšení zo sezóny, no vzhľadom nato, akú plytkú zostavu tento tím má, obišli ešte dobre. 
14. Movistar Team** (2. miesto na Vuelta a Espaňa) 
Tradičný španielsky celok sa v tejto sezóne ocitol v nečakanej situácii, keď musel brániť svoj štatút World Tour tímu pred hrozbou relegácie. Pripomíname, že to je stále ten istý tím, ktorý ešte v roku 2016 World Tour rebríček s prehľadom vyhral po niekoľkýkrát v rade. Časy sa ale menia a pozícia Španielov sa postupom rokov zhoršila. Čo sa ale nemení je spoľahlivosť Alejandra Valverdeho, ktorý sa aj v poslednom roku svojej dlhej kariéry dostal do Top 10 svetového rebríčku a keď sa k nemu pridal v druhej časti sezóny silný Enric Mas, Movistar bol zachránený. To by však malo byť samozrejmosťou. Španielsky tím nedokázal vyhrať žiadne World Tour podujatie či etapu na Grand Tour. Sezóna jednoducho nebola úspechom. Mas bol druhý na Vuelte i v Lombardii, no po odchode Valverdeho do dôchodku ostane v tíme jediným spoľahlivým lídrom, a v takom prípade to je málo. Movistar tak čakajú ťažké časy. Eusébio Unzué sa pokúsil Valverdeho stratu zaplátať aspoň príchodmi Guerreira a Gaviriu, plus v tíme napreduje aj García Cortina, no aj tak sa zdá, že tím bude mať čo robiť, aby bol konkurencieschopný počas celého roka. 
Alejandro Valverde (© SprintCycling / Movistar Team)
15. Lotto Soudal** (Etapa na Giro d'Italia) 
Najstarší tím vo World Tour nemá za sebou vydarenú sezónu, aspoň čo sa najväčších pretekov týka. Líder tímu Caleb Ewan kvôli chorobe prišiel o Miláno-San Remo a po pádoch nebol dosť dobrý ani na Gire a Tour. V Taliansku ho ešte zvládol zastúpiť nestarnúci Thomas De Gendt, no vo Francúzsku sa to už nepodarilo. Kron, Campenaerts a Wellens nedokázali vyhrať World Tour preteky, ba ani nijakú etapu. Philippe Gilbert sa rozlúčil so cťou, ale výsledky dosiahol iba na menších pretekoch. Tím sa nedokázal zachrániť vo World Tour, hoci sa o to cielene snažili od začiatku roka a napríklad najlepšieho pretekára tímu, Arnauda De Lieho, posielali výlučne na malé belgické preteky. Tam síce De Lie vyhrával ako na bežiacom páse a vypracoval sa až svetovú šestku podľa UCI rebríčku, no svojmu tímu nedokázal zachrániť ani sezónu, ani World Tour licenciu. Vyvrcholilo to odstúpením generálneho manažéra Johna Lelangua v októbri. 
16. EF Education - EasyPost** (Etapa na Tour de France, etapa na Vuelta a Espaňa) 
S prižmúrením všetkých očí udeľujeme dve hviezdičky ešte aj americkému celku EF Education. Tím Jonathana Vaughtersa bol celý rok namočený v boji o zostup z World Tour, raz sa dokonca ocitol pod čiarou, no v závere sezóny ho napokon zachránil skúsený Rigoberto Urán, ktorý vyhral etapu a dostal sa do Top 10 na Vuelte. Okrem toho dosiahol ešte deviate miesto na Gire Hugh Carthy a Magnus Cort vyhral etapu na Tour. To je asi tak všetko. V menších pretekoch sme videli Rubena Guerreira, sem tam sa ukázal Esteban Chaves či Neilson Powless, no Vaughters si veľmi dobre uvedomoval nutnosť posilniť svoj tím pred nasledujúcou sezónou. Príchod Richarda Carapaza im dá spoľahlivého lídra, ktorý zaručene prinesie výsledky a tak sa zdá, že americký tím dokázal prežiť kritickú sezónu a od budúceho roka to už bude iná pesnička. Nič to ale nemení na fakte, že nechýbalo veľa, no a tím by zažil totálnu katastrofu v podobe relegácie, ktorá by azda znamenala aj zánik tejto tradičnej zostavy. 
17. Israel Premier-Tech* (Dve etapy na Tour de France) 
Sylvan Adams v posledných rokoch razil zaujímavú prestupovú stratégiu. Dával veľké zmluvy starým jazdcom za zenitom, no a navyše vyplytval veľkú časť rozpočtu na Chrisa Frooma, čo bol jednoducho risk, ktorý nevyšiel. A v tejto sezóne si Adams musel zožať úrodu v podobe relegácie z World Tour. Izraelský tím bol suverénne posledný v trojročnom rebríčku World Tour a dokonca si nezvládol vybojovať ani automatické pozvánky na Grand Tours. A to sa v tomto tíme nachádzajú mená ako Giacomo Nizzolo, Jakob Fuglsang, Michael Woods či po novom aj Dylan Teuns. Jediným svetlým bodom roku bolo leto. Na Tour sme videli mini-renesanciu Chrisa Frooma, fantastické etapové triumfy Simona Clarka a Huga Houla, no a Woods s Fuglsangom boli v júni veľmi silný v príprave pred Starou dámou. Zvyšok sezóny ale nestál za veľa a Israel sa právom porúča z najvyššej ligy. 
18. Astana Qazaqstan* (x) 
Dlhoročný člen World Tour si vybral v tomto roku najhoršiu sezónu v histórii tímu. Kazaši boli úplne neviditeľní počas celej sezóny. Ani raz sa netešili z World Tour víťazstva. Dokopy vyhrali iba päťkrát,  toho dvakrát na kazašských majstrákoch. Stretli ich aj problémy v podobe pádu Lópeza pred Girom či zranenia Lutsenka v jarnej časti sezóny, no to neospravedlňuje totálnu bezzubosť tímu. Gianni Moscon sa pretrénoval v marci a do konca roka nezajazdil jediný výsledok... Svetlom v tme, aspoň slabučkým, boli Grand Tours. Vincenzo Nibali sa s kariérou rozlúčil úctyhodným štvrtým miestom na Gire, hoci to bola skôr sólová jazda, rovnako ako Lucenkova Top 10 na Tour. Miguel Ángel López sa pripomenul na Vuelte, kde opäť lietal v kopcoch, no nedosiahol ani na pódium, ani na etapu. Astana končí sezónu s úplne prázdnymi rukami a môžu len ďakovať, že licencie World Tour sa udeľujú na báze trojročných cyklov, a mohli sa tak spoľahnúť na veľký náskok z predchádzajúcich sezón.